top of page

Tylko wakacje? Praca Wychowawcy, a późniejsze życie zawodowe

Tylko wakacje? Praca Wychowawcy, a późniejsze życie zawodowe



Praca Wychowawcy jest dla wielu osób jedynie przystankiem na początku ich drogi zawodowej. Większość Wychowawców powyżej 30-go roku życia to nauczyciele lub trenerzy. Wiele z osób pracujących w tym zawodzie to osoby, które dopiero co skończyły liceum lub studenci. Co może jednak dać nam praca wychowawcy w późniejszym życiu zawodowym. O czym warto powiedzieć np. w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko, które zupełnie nie jest związane z pracą w turystyce?




Umiejętność radzenia sobie z kryzysem


Ktokolwiek kiedyś pracował z dziećmi, w szczególności na koloniach wie, że prawie każdy dzień to jeden wielki kryzys. Od małych problemów czyli kłócących się koleżanek, przez większe w stylu brak jedzenia lub niedobre jedzenie po całkiem spore czyli zachorowania, wypadki, a nawet zgubienie dziecka. Jeżdżąc jako opiekun musicie przygotować się na to, że prędzej czy później jakiś kryzys się wydarzy. Niestety w rozwiązaniu jego najczęściej musicie sobie radzić sami. Oczywiście macie do dyspozycji pomoc innych wychowawców i kierownika, ale często jesteśmy w danym momencie z grupą sami. Jeśli macie opowiedzieć o swoim doświadczeniu na rozmowie kwalifikacyjnej możecie opowiedzieć o jednej z zabawniejszych sytuacji jakie wam się zdarzyły i jak sobie poradziliście. Będzie to pokazywało waszemu pracodawcy, że umiecie poradzić sobie samodzielnie w wielu nawet podbramkowych sytuacjach.


Umiejętności komunikacyjne


Mamy tu na myśli szeroko rozumiane kompetencje komunikacyjne. Po pierwsze musicie umieć dobrze precyzować swoje komunikaty, by dzieci je zrozumiały i wiedziały co robić. Trudność polega na tym, że musicie je formułować w taki sposób, by zrozumiał je zarówno 5-latek jak i 15-latek. Do tego jako wychowawcy uczycie się przemawiać przed grupą. Macie 15 lub 20 podopiecznych, niejednokrotnie będziecie przemawiać do całej grupy a to już takie małe wystąpienie publiczne J

Będziecie musieli umieć dogadać się z każdym, od dziecka przez pracowników ośrodka po kierownictwo, a przede wszystkim rodziców.





Praca w zespole


W większości zawodów jedna z najważniejszych kompetencji. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie wiele zawodów, w których nie jest konieczna praca w grupie. Pracując jako wychowawca tak jak już wcześniej wspomniałam nauczycie się dogadywać z różnymi ludźmi. Jako zespół kolonijny musicie współpracować organizując wycieczki, czy aktywności dla waszych uczestników. Na pewno dzięki pracy wychowawcy nauczycie się także jak rozwiązywać konflikty, to również bardzo przydatne w pracy w zespole. Gwarantujemy, że już po kilku dniach będziecie w stanie rozpoznać, jaką role pełnicie w zespole waszych współpracowników, czy jesteście bardziej liderem, śmieszkiem, czy też analitykiem grupy


Kreatywność


Podczas wielu turnusów nie będziecie mieć ustalonego planu codziennych aktywności. W takim wypadku na pewno rozwinie się wasza kreatywność. Wymyślanie grupie kolonijnej zajęć, najlepiej, żeby trochę się zmęczyli i nie szaleli w nocy, ale też nie narzekali, że jest zbyt intensywnie i do tego, żeby jeszcze każdy był w miarę zadowolony to nie lada wyzwanie. Wasza kreatywność będzie wystawiana na próbę praktycznie każdego dnia. Do tego im mniej będziecie mieli sprzętów i pomocy tym bardziej to od was będzie zależało jak będzie wyglądał turnus dla całej Waszej grupy. Także nawet jeśli nei byliście kreatywni przed podjęciem pracy jako wychowawca, to na pewno zaczniecie. Każda branża dziś potrzebuje kreatywnych ludzi, podajcie przyszłemu pracodawcy przykład jak twórczo zorganizowaliście dzieciom dzień, albo jak sprytnie rozwiązaliście trudną sytuację, która zdrazyła się wam na obozie





Odpowiedzialność


Warto to zawsze podkreślać, biorąc pod opiekę grupę obcych dzieci wykazujemy się ogromną odpowiedzialnością. Po czymś takim pracodawca na pewno będzie wiedział, że potraficie przyjąć na siebie różnego rodzaju obowiązki i można na Was polegać.


Decyzyjność i opanowanie


Tego również na pewno nauczy was praca wychowawcy, a są to cechy, które przydadzą wam się w każdej późniejszej pracy. Nawet jeśli wydaje się wam, że nie jesteście opanowani i nie potraficie szybko podejmować decyzji po pierwszym turnusie się tego nauczycie. Z tym opanowaniem jest też tak, że jak już przeżyjecie wiele różnych trudnych sytuacji, to z każdą kolejną będzie wam łatwiej zachować zimną krew i podejmować dobre decyzje. Im więcej doświadczenia tym łatwiej.

Comments


bottom of page