Jak wygląda praca w żłobku?
Obowiązki opiekuna:
Co mówi ustawa „Opieka nad dziećmi w wieku do lat 3”?
Zgodnie z zapisem w ustawie, będziesz opiekował się dzieckiem, wychowywał je i edukował. Tłumaczę na język praktyki – „Drogi opiekunie w żłobku, będziesz dbał, żeby dziecko było czyste, wyspane, najedzone. Będziesz układał własny plan dydaktyczny, w którym uwzględnisz zabawy, które wspierają jego rozwój”.
Opieka nad dzieckiem do lat trzech
Twoim obowiązkiem jako opiekuna w żłobku będzie dbanie o higienę, bezpieczeństwo i potrzeby fizjologiczne dziecka. Czyli, zmienianie pieluszek, pielęgnacja skóry, karmienie, zabezpieczenie otoczenia, pomoc w zasypianiu (poprzez np. włączanie muzyki, czytanie bajek), zapewnienie czasu na świeżym powietrzu (wedle wieku dziecka będzie polegać to na werandowaniu, spacerowaniu czy zabawie na placu zabaw, bądź w ogrodzie).
Wychowanie dziecka do lat 3 przez opiekuna w żłobku
W jaki sposób? Zgodnie z możliwościami rozwojowymi dziecka, podążając za nim. W praktyce oznacza, że Twoim celem wychowawczym będzie usamodzielnienie dziecka w czynnościach samoobsługowych takich jak: ubieranie, jedzenie, dbanie o higienę (samodzielne mycie rąk i korzystanie z nocnika). Dalej, będziesz miała na uwadze, żeby potrafił radzić sobie w grupie, czyli Twoim zadaniem będzie uczenie go zasad funkcjonowania w grupie społecznej.
Zajęcia dydaktyczne dla dzieci do lat 3…
… to zabawy dostosowane do wieku rozwoju dziecka, których celem jest wzrost jego umiejętności w takich sferach jak: manipulowanie przedmiotami, przyswajanie wiedzy o otaczającym go świecie, poznawanie i kontrola emocji.
PLANOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W ŻŁOBKU
Tak, tworzenie planów, scenariuszów i konspektów zajęć to jedno z Twoich zadań. W zależności od żłobka, w którym pracujesz, będziesz pisać tygodniowe, miesięczne lub kwartalne plany. W scenariuszu zajęć zapisujesz, cele, metody, pomoce dydaktyczne i opis przebiegu zajęć (czyli, najprościej mówiąc propozycje zabaw). Spokojnie, nikt nie powinien od Ciebie wymagać, że będziesz odhaczać w scenariuszu zabawy, które udało Ci się zrealizować. Mają Ci one pomóc w tym, żebyś uwzględnił/-a zabawy, które wspomagają rozwój dziecka oraz w dobrym zorganizowaniu edukacji dla maluszka, nie zaś spędzać Ci sen z powiek ☺ Dokumentacji w żłobku zostanie poświęcony zostanie następny wpis.
PRACA W ŻŁOBKU
CODZIENNE OBOWIĄZKI OPIEKUNA:
Tak jak wyżej: opieka, pielęgnacja i przeprowadzanie zajęć rozwijających, wychodzenie na spacer, zdawanie konspektów, scenariuszów i planów dyrektorowi żłobka. Umieszczenie przeze mnie dokumentacji jako codziennego obowiązku nie oznacza, że w każdym dniu pracy opiekun zdaje dyrektorowi scenariusz - to zależy od umowy między Wami, niektórzy dyrektorzy w ogóle nie będą wymagać od Was prezentowania scenariuszy zajęć. Jednak planowanie jest istotnym elementem pracy opiekuna i towarzyszy jego pracy.
Gdy będziesz udawać się na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie zorientuj się na niej, kto jest w kadrze żłobka. Podczas rozmowy rekrutacyjnej, szczególnie w do żłobka państwowego, zapytaj czy w kadrze znajduje się pomoc dla opiekunki, woźna, pokojowa, osoba, która zajmuje się nakładaniem posiłków dzieciom. Jeśli nie, zastanów się nad przyjęciem oferty - może to oznaczać, że do Twoich obowiązków będzie należało nakładanie jedzenia, dokładne sprzątanie żłobka.
OBOWIĄZKI, KTÓRYCH NIE NALEŻĄ DO CODZIENNYCH OBOWIĄZKÓW OPIEKUNA:
Organizowanie wycieczek lub wyjść, które będą miały charakter edukacyjny lub rozrywkowy.
Przygotowywanie dzieci do uczestnictwa w imprezach okolicznościowych.
Rozmowa z rodzicami o rozwoju dziecka
Przeprowadzenie adaptacji żłobkowej
KURS OPIEKUNA W ŻŁOBKU
Chciałbyś/ chciałabyś pracować w żłobku, ale nie masz ku temu odpowiednich uprawnień? Od ich zdobycia dzieli Cię jedno kliknięcie! www.itw.com.pl/opiekunwzlobku
Nasza wykwalifikowana kadra przygotowała dla Ciebie kurs Opiekuna i w klubie dziecięcym! Dołącz do grona Opiekunek i spełniaj swoje marzenia! :)
Comentários